- FreshBites. - https://www.freshbites.cz -

Mini dortíčky Pavlova se šlehačkou a ovocem

Nejkrásnější a nejlehčí dezert na světě je určitě Pavlova. Sněhová pusinka, která se rozplyne na jazyku dřív, než ji stihnete spolknout a v puse vám zbyde jen nádherné sladko. Můžete upéct celý dort, ale ještě efektnější budou maličké minidortíčky. Namísto rozpadlého kusu sněhového čehosi může každý dostat na talířek vlastní nazdobený zákusek. Nebo dva!

ingredience

Na mini dortíčky

Na zdobení dortíčků



postup

  1. Bílky dejte do mísy, přidejte špetku soli, lehce našlehejte a pak do nich za stálého šlehání přidávejte postupně po lžících krupicový cukr, bramborový škrob a nakonec, když už máte sníh úplně pevný, přidejte i lžíci octa a ještě dobře prošlehejte.

  2. Hotový sníh naplňte do cukrářského sáčku se zdobící špičkou a utvořte na plech vyložený pečícím papírem malé kroužky se zvednutým okrajem - mističky - asi o velikosti dlaně.

  3. Vložte do předehřáté trouby a pomalu pečte na 100 - 120 °C 45 minut až hodinu. Dejte pozor, aby korupusy neměnily barvu a nepraskaly. Jakmile začnou žloutnout nebo tmavnout, teplotu snižte. Hotová pusinka by měla být na povrchu křupavá, uvnitř vláčná a jde lehce sloupnout z pečícího papíru.

  4. Ušlehejte šlehačku a upečené minipavlovy naplňte. Ozdobte čerstvým ovocem.

Pavlova je sněhový dort plněný šlehačkou a ovocem. Malé dortíčky se dělají úplně stejně – sušením dobře vyšlehaného bílku – a stejně se i zdobí. Jen se určitě lépe jedí, protože velký dort je tak křehký, že se vám často rozsype dřív, než ho zvládnete nějak elegantně nakrájet. Zkuste je. Vypadají dobře a chutnají ještě lépe.

Moje kamarádka je naprosto zbožňuje a snědla by jich klidně plný plech. A tak je peču často jen tak ke kafi. Nebojte se, že bude dezert příliš sladký. Možná si to myslíte, protože jediné sněhové pečivo, které jste zatím ochutnali, byla známá kolečka na vánoční stromeček. Schválně se do receptu pusťte a uvidíte, že šlehačka a ovoce sladkost příjemně srazí. Šlehačku vůbec nijak nesladím. Jen vyšlehám, naplním sněhovou “mističku” a ozdobím ovocem. Skvěle chutnají s borůvkami, malinami i jahodami.

A kdo se přece bojí, že bude cukru v dezertu příliš, zvolí kyselou variantu ovoce na ozdobu. Třeba červený rybíz. Nebo kiwi a hroznové víno, jako jsem použila tentokrát.

Při pečení (nebo spíš sušení) křehkých korpusů dejte pozor na rozpálení trouby. Pokud jste v té své sněhové pečivo ještě nezkoušeli, začněte raději s nižší teplotou a případně opatrně přidávejte. Pusinky by měly zůstat krásně bílé a nepopraskané. Každá trouba ale peče jinak a tak někomu hnědnou pusinky už při 110°C a někdo může klidně péct i na 150°C. Já peču na 120°C asi 45 minut a pusinky jsou krásné, na povrchu křehké a křupavé, uvnitř vláčné. Radou, že je pečivo usušené vám může být moment, kdy jde pohodlně odlepit od pečícího papíru.