- FreshBites. - https://www.freshbites.cz -

Carpaccio z červené řepy s granátovým jablkem

Carpaccio z červené řepy můžete podávat jako chutný předkrm, nebo lehký salát, doplněný například bagetou. Sladkokyselá chuť marinády v kontrastu se zemitou řepou uspokojí vaše chuťové pohárky. Samotné řepné carpaccio skvěle doplní přidané ořechy a kozí sýr. Granátové jablko navíc přidá dotek šťavnatosti a svěžesti. Perfektní zdravý salát pro zimní dny, kdy potřebujete nálož vitamínů.

ingredience

Na marinádu

Na carpaccio



postup

  1. Uvařte nebo upečte řepu do měkka. Pokud chcete řepu péct, rozehřejte troubu na 200 °C, řepu zabalte do alobalu a pečte do měkka (podle velikosti cca 45 minut - 1 hodinu). Poté řepu vyndejte a oloupejte. Pokud budete řepu vařit, vložte ji do hrnce s osolenou vodou a vařte na střední teplotě do měkka (opět podle velikosti řepy, v průměru asi 30 minut). Poté řepu vyndejte, osušte a oloupejte. Vařte i pečte vždy se slupkou, aby z řepy vyteklo co nejméně šťávy.

  2. Než řepa vychladne, smíchejte ve větší misce všechny ingredience na marinádu a krátce prošlehejte metličkou. Pokud nemáte balzamikovou redukci, můžete použít i balzamikový ocet, ale marináda nebude tak hustá a nebude tak dobře na plátcích ulpívat. Vychladlou řepu nakrájejte ostrým nožem na velice tenké plátky (nejtenčí, co dokážete) a ponořte je do marinády. Nechte minimálně 5 minut marinovat, pokud máte čas, klidně déle. Takto připravenou řepu můžete i uchovat v ledničce do druhého dne.

  3. Sestavte salát. Na talíř střídavě vyskládejte na kousky nakrájené salátové listy a plátky řepného carpaccia. Vše posypte nasekanými ořechy, kousky kozího sýra, několika zrníčky granátového jablka a ozdobte nasekanou petrželkou. Podávejte chlazené.


Tip pro vás:

Chci to vegan
Pokud máte mezi strávníky vegany, klidně jim servírujte carpaccio bez sýra. Bude i tak vynikající.


Tip pro vás:

Valentýnský dezert
Potřebujete pro své valentýnské menu i recept na dezert? Zkuste roztomilé sněhové mini pavlovy, plněné šlehačkou a čerstvým ovocem. Pokud chcete mít dortíčky láskyplně růžové, přidejte do vyšlehaného sněhu trochu potravinářského barviva.

Carpaccio se původně podávalo připravené ze syrového hovězího masa, nakrájeného na tenké plátky a doplněného majonézou. Dnes se už název přenesl na spoustu dalších pokrmů, které lze připravit jak z masa (kromě hovězího například z lososa nebo tuňáka), tak ve vegetariánském nebo veganském stylu (například z okurky, řepy, pomerančů a spousty dalšího ovoce a zeleniny). Podstatou však stále zůstaly velice tence nakrájené plátky, často marinované.

Řepné carpaccio je skvělá vitaminová bomba na zimu. V době, kdy není dostatek čerstvé sezónní zeleniny, je kořenová zelenina skvělou volbou. Řepu můžete předem do měkka uvařit, nebo také upéct v troubě. Marinované plátky lze jednoduše uchovat v ledničce do druhého dne, takže můžete pokrm přichystat i dopředu a pak už ho jen poskládat na talíře.

Jak se rozhodnout, zda připravit carpaccio z řepy vařené, či pečené? Pečená řepa má ještě o něco intenzivnější zemitou chuť, než řepa vařená. Na druhou stranu je potřeba předehřát troubu a našpinit pekáč, což se kvůli jedné nebo dvěma řepám úplně nevyplatí. Já to řeším většinou tak, že řep upeču víc a zbytek využiju na jiný recept, nebo přidám řepu do trouby, když peču třeba jinou zeleninu. Pokud ale nechci carpaccio úplně slavnostní a nic jiného se zrovna péct nechystám, hodím dvě řepy do malého kastrolu a uvařím je.

Recept je úplně jednoduchý, ale hotové carpaccio vypadá efektně a chutná báječně, takže se nemusíte bát překvapit s ním návštěvu. Klidně ho připravte i jako sváteční předkrm pro své milované. Jeho sytá červená barva nahrává jeho využití třeba právě dnes, na Svatého Valentýna.