- FreshBites. - https://www.freshbites.cz -

Základní veganský kešu krém

Lahodný kešu krém je možná věc, kterou jste dosud neochutnali. Nebojte se ho vyzkoušet. V kuchyni - hlavně té veganské - má opravdu všestranné využití a navíc je to i skvělá pochoutka. Je nenáročný na přípravu, k jeho zvládnutí vám stačí pár minut času a výkonný mixér. A jak ho jednou okusíte, zamilujete si ho. Stane se tajnou zbraní v kuchyni každého, kdo se z jakéhokoliv důvodů vzdal mléčných výrobků.

ingredience

Na základní kešu krém

Volitelné příchutě na slano

Volitelné příchutě na sladko



postup

  1. Kešu ořechy dejte do sklenice a zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Nechte ořechy ve vodě nasáknout minimálně dvě hodiny (klidně však přes noc).

  2. Probuzené (nasáklé) ořechy slijte, propláchněte a dejte do výkonného mixéru. Přilijte k nim asi polovinu odměřené vody, špetku soli a dobře rozmixujte do hladkého krému. Můžete přidat i větší množství vody a místo hustšího krému získat konzistenci smetany. Hustotu krému/smetany odlaďte podle toho, jak chcete kešu krém dále použít.

  3. Základní kešu krém můžete pro případné další použití ještě dochutit. Slanou variantu krému dochuťte například pepřem, další špetkou soli, stroužkem prolisovaného česneku nebo třeba špetkou červené papriky. Pokud chcete naopak použít krém nasladko, bude se vám hodit třeba vanilka, vanilkový krém, javorový sirup nebo špetka skořice či kardamomu.


Tip pro vás:

Sladká kešu pomazánka?
Rozmixujte probuzené kešu ořechy bez vody na hutnější pastu a ochuťte ji vanilkou a melasou (nebo javorovým sirupem). Vznikne vám skvělá pomazánka, která vám bude chutnat namazaná na pečivo, samotná nebo zmražená jako zmrzlina.

Základní kešu krém obsahuje jen 3 ingredience – obyčejné přírodní oříšky kešu (nepražené, nesolené ani nijak jinak neochucené), čistou vodu a malou špetku soli. Právě z nich vykouzlíte krémovou konzistenci, která vám ve veganské kuchyni nahradí smetanu, nejrůznější sýrové omáčky nebo krémový základ na sladké dezerty.

Krém z ořechů a semen není nic převratného. Možná už dávno znáte různé jiné ořechové nebo semínkové pasty. Oblíbené je třeba burákové máslo nebo pasta tahini ze sezamových semínek, bez které se neobejdete při přípravě hummusu. Všechny tyto krémy vznikají pomletím semen nebo ořechů. Rozdíl je hlavně v přípravě ořechů/semen před mletím – někdy se praží, jindy namáčejí – a pak v hustotě a ochucení. Například i světoznámá nutella se připravuje z čokolády a předem opražených lískových ořechů. Nebo se alespoň historicky připravovala. Dnes v ní najdete spíš cukry a palmový olej, a to je další důvod naučit se připravovat ořechové krémy a pomazánky doma. Až zjistíte, jak je to snadné, už si průmyslově připravený mandlový krém, nutellu nebo arašídové máslo nikdy nekoupíte.

Ale zpět ke krému z kešu ořechů. Jeho hlavní výhodou je jemná a v podstatě skoro nevýrazná chuť, takže se z něj právem stal král univerzálnosti. Pokud ho připravíte v základní neochucené variantě, skvěle vám poslouží jako základ nejrůznějších omáček na gnocchi nebo na těstoviny, můžete jím zjemnit krémové polévky, dá se použít při zapékání lasagní a nejrůznějších casserolů, zkrátka všude tam, kam se jinak dává mléko nebo smetana.
Navíc ho ale můžete ještě libovolně dochutit, a to buď na slano nebo na sladko. Přidáním stroužku česneku nebo pár kapek citronu získáte skvělý dip nebo zálivku na salát, s vanilkou nebo javorovým sirupem zase výborně poslouží jako krém na čerstvé ovoce.

Tak vyzkoušejte základní variantu a až zjistíte, jak je to snadné, pusťte se do experimentování.

Co potřebujete vědět, aby se to povedlo?

Kešu ořechy předem namočte (tzv. probuďte), a to minimálně na dvě hodiny, ale klidně je nechte namáčet přes noc, když si na to vzpomenete. Probuzené ořechy zceďte a pak je ve výkonném mixéru rozmixujte. Když je rozmixujete bez vody, získáte hustou ořechovou pastu. Čím víc vody přidáte, tím řidší bude konzistence. Přidáním stejného objemu vody jako ořechů vznikne ideální konzistence “smetany”. Vodu vždy přidávejte postupně, její množství bude záviset i na tom, jak dlouho se ořechy namáčely a kolik vody při tom nasákly.