- FreshBites. - https://www.freshbites.cz -

Tradiční řecké tzatziky

Snad všichni, kdo rádi jezdí na dovolenou do Řecka, milují tzatziky. Ale jen málokdo je umí správně připravit. Ano, mluvím o té husté jogurtové omáčce se strouhanými okurkami, bez které se neobejde tradiční gyros v pitě, vegetariánský falafel, řecký hamburger ani spousta dalších jídel. Tzatziky však skvěle poslouží i samostatně, jako výborný dip, do kterého můžete namáčet, všechno, co vás napadne. A nebo si je dejte jen tak, jako rychlou lehkou večeři. Nejlépe chutnají odležené a ledově vychlazené.

ingredience



postup

  1. Okurky omyjte a nastrouhejte na struhadle nahrubo (pouijte velká oka). Misku s nastrouhanými okurkami dejte alespoň na půl hodiny odležet do lednice, aby okurky pustily přebytečnou šťávu.

  2. Odležené okurky přendejte do cedníku a přebytečnou šťávu nechte vykapat. Můžete je i lehce vymačkat. Poté je vraťte do misky a přidejte všechny ostatní ingredience - jogurt, prolisovaný česnek, nadrobno nasekaný kopr, citronovou šťávu, olivový olej a podle chuti sůl a pepř.

  3. Všechno dobře promíchejte a před podáváním nechte vychladit v lednici.


Tip pro vás:

Husté je dobré!

Pokud chcete mít tzatziky opravdu husté, klidně můžete nastrouhané okurky trochu posolit a pak teprve je nechat odležet. Sůl pomůže okurkám se “vypotit” a pustit ještě víc přebytečné vody. Když pak okurky navíc v cedníku pořádně vymačkáte, hustý řecký jogurt vám po jejich přidání nezřídne.

Při procházení regálů v supermarketu jsem si všimla, že mají v nabídce i koření na tzatziky. Já jsem celkem velký nepřítel nesmyslných předražených kořenících směsí. Prodává se jich obrovské množství – občas mám pocit, že co pokrm, to samostatný ochucovací sáček – a když si přečtete jejich složení, zjistíte, že obsahují 50 % soli a pár základních druhů koření, které samostatně pořídíte mnohem levněji. Nikdy jsem nepochopila, proč si je lidé kupují. Koupit si jednodruhové koření je přece levnější a praktičtější. Rychleji ho spotřebujete, a tak vám doma neleží načaté několik let a neztratí své krásné aroma. Samotný pepř přece můžete použít nejen do tzatziků, ale i do guláše, do polévky, na maso, a nemusíte čekat do další sezony, než zase dozrají okurky. A ušetříte místo v kuchyni! Těch pár skleniček můžete mít stále při ruce. Zkrátka samé výhody. Jsem ochotná vzít na milost složité a perfektně vyvážené aromatické směsi cizokrajného koření, složené z padesáti druhů, které doma sami jen tak nenamícháte. Ale koření na tzatziky? Vážně?

Možná je problém v tom, že spousta z vás má tzatziky ráda, ale nedovede si představit, jakým kouzlem se dá taková dobrota vyčarovat. A přitom je to tak jednoduché. Tak se pojďme podívat, co do nich vlastně patří a jak to jde i bez kouzelného sáčku. Česnek, citron, kopr, sůl a pepř. Ideálně česnek český, ostrý a řízný, citron šťavnatý a chemicky neošetřený, kopr čerstvý a voňavý, sůl mořská a pepř čerstvě namletý. Snadné že. Zkuste to! Určitě si pochutnáte mnohem víc, než na sušených ekvivalentech, glukóze a nějaké té protispékavé látce.

A hlavně nezapomeňte, že do řeckého receptu patří řecký jogurt. Dobré tzatziky s žádným jiným jogurtem nevyčarujete. S klasickým bílým určitě ne. Ten řecký totiž narozdíl od naší klasiky prochází ještě procesem lisování a filtrování, které z něj odstraní syrovátku. Proto je mnohem hustší. A když ho smícháte s okurkami, ze kterých necháte vykapat přebytečnou šťávu, dostanete skvělé tzatziky a ne tekutý a vodnatý okurkový salát. Podávejte s čerstvým pita chlebem, který ještě můžete potřít olivovým olejem smíchaným s trochou česneku utřeného se solí.