- FreshBites. - https://www.freshbites.cz -

Tradiční velikonoční mazanec

Krásný voňavý bochánek ze sladkého kynutého těsta plný mandlí a rozinek, to jsou pro mě Velikonoce. Pekla ho moje babička, maminka a peču ho i já. Nejsem na beránky. Jsem na mazance. Na stole vypadá nádherně a namazaný máslem chutná prostě nejlíp. Peče se tradičně na Bílou sobotu a patří mezi nejstarší české obřadní pečivo. Je to zkrátka klasik!

ingredience

Na kvásek

Na kynuté těsto

Na mazanec



postup

  1. Připravte si kvásek a namočte rozinky: Do misky rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru a mléko pokojové teploty (nebo lehce ohřáté). Rozmíchejte lžičkou a nechte asi 10 minut kynout na teplém místě (přibližně 30 °C). Jakmile kvásek vzejde (zdvojnásobí svůj objem a objeví se v něm bublinky) můžete ho dál použít. Připravte si i rozinky. Vysypte je do malé mističky a přelijte je rumem. Nechte nasáknout, dokud je nebudete dál potřebovat.

  2. Připravte si těsto: Do větší mísy prosijte hladkou mouku, přidejte cukr, sůl, máslo pokojové teploty (nebo lehce rozpuštěné), žloutky, mléko, kůru z jednoho citronu a vzešlý kvásek. Suroviny zpracujte dohromady, ideálně hnětacím hákem v kuchyňském robotu (bude to trvat minimálně 10 minut), nebo ručně (to může trvat i déle). Dobře zpracované těsto je hladké, netrhá se a příliš se nelepí ke stěnám mísy. Zpracované těsto vyndejte na pomoučněnou pracovní desku, rukama prohněťte, vytvořte bochánek a vraťte ho do mísy.

  3. Nechte těsto vykynout: Povrch těsta v míse lehce poprašte moukou, přikryjte čistou utěrkou a nechte v teple (max. 30 °C) nakynout. Dobře nakynuté těsto poznáte tak, že zhruba zdvojnásobí svůj objem. Poté ho vyndejte na pracovní desku, lehce rukama prohněťte a rozdělte ho na poloviny.

  4. Připravte si mazance: Do každé půlky těsta zapracujte část rozinek namočených v rumu (bez přebytečné tekutiny, lehce vymačkaných) a hrst mandlí. Každou část těsta vždy několikrát prohněťte, aby se v něm mandle i rozinky dobře rozprostřely. Poté z nich vytvarujte dva bochánky a dejte je na plechy, vyložené pečícím papírem. Nechte připravené mazance na plechách ještě asi půl hodiny odpočívat a kynout. Nakynuté bochánky dobře pomažte rozšlehaným vejcem a posypte zbylými mandlovými lupínky.

  5. Upečte mazanec: Nakynuté mazance dejte do předehřáté trouby a pečte na 170 °C (horkovzduch). Malý mazanec peču asi 30 - 45 minut. Hotový mazanec poznáte zapíchnutím špejle do středu. Po vytažení musí být suchá. Pokud by vám mazanec příliš tmavl, ale ještě nebyl uprostřed dopečený (stává se hlavně u velkých mazanců), přikryjte ho celý alobalem a pokračujte v pečení. Po vyndání z trouby nechte zcela vychladnout a teprve potom krájejte.


Tip pro vás:

Kříž na mazanci
Vršek mazance nemusíte ozdobit jen sekanými mandlemi. Dvěma jednoduchými zářezy hodně ostrým nožem, nebo jednoduchým nastřihnutím nůžkami můžete na vršku vytvořit kříž. Ten pak při pečení zůstane světlejší a mazanec vám pěkně ozdobí. Nemá však jen symbolický charakter (posvěcení bochánku a ukřižování Krista), ale i svou funkci. Jednak díky němu bude těsto lépe kynout a druhak vám pomůže při pečení. Hlavně u velkých mazanců se to vyplatí. Při pečení bude mít kudy unikat horká pára a zabráníte tak nežádoucímu prasknutí.

K Velikonocům se váže spousta zvyků a tradic, ale je pravda, že dnes už nejsou tak významným svátkem, jako bývaly kdysi. Každý je slaví trochu jinak a někdo dokonce vůbec. Spousta lidí už v nich dávno nevidí nejdůležitější křesťanské svátky, ale slaví je “jen” jako příchod jara, nebo jsou jen rádi, že je v práci volno a můžou vyrazit na hory. Ani u nás to s oslavou Velikonoc úplně nepřeháníme. Ale mazanec na stole být musí. Těším se na něj od Vánoc, celé Velikonoce ho budu snídat a pak se zase začnu těšit na vánočku a shazovat přebytečná kila.

Svůj název si mazanec nepřinesl od toho, že se po vrchu řádně maže rozšlehaným vejcem, aby měl krásnou zlatavě-hnědou lesklou barvu a vynikly na něm bílé mandličky, ale proto, že ho hospodyně braly v neděli s sebou do kostela na bohoslužbu, kde se mu dostalo svatého pomazání. Odsud tedy pomazanec, který pak zkráceně zlidověl jako mazanec. Tak se do něj pusťte, nechte ho tak akorát nakynout, láskyplně ho hněťte a řádně si ho pomažte, ať si na svátky pochutnáte. A jestli nemáte svůj rodinný recept, zkuste ho podle našeho. Nesmějí v něm chybět rozinky namočené v rumu, spousta mandlí a čerstvá kůra z chemicky neošetřeného citronu. Velikonoce bez mazance jsou totiž jako Vánoce bez dárků!

Pokud nemáte s pečením velké zkušenosti a bojíte se droždí jako čert kříže na mazanci, přečtěte si nejprve naše tipy v článku: Jak péct z kynutého těsta. Držte se jich a mazanec se vám určitě povede. Vlastně hned dva. Těsto z půl kila mouky totiž dělím na dvě poloviny a peču dva menší mazance. Jednak jsou rychleji upečené a nestává se mi, že by byly vespod nebo zvrchu příliš tmavé a musely se přikrývat alobalem. A za druhé se nenačatý mazanec lépe uchovává. Jeden sníme a druhý načneme až pak.