- FreshBites. - https://www.freshbites.cz -

Rizoto s karamelizovanou cibulkou

Když nemáte čas na nákup čerstvých krevet, chřestu, a není ani sezóna hříbků, zkuste rizoto ze suroviny, kterou najdete ve spíži skoro každé domácnosti. Z cibule. Pak už vám stačí jen rýže, parmazán a lahev bílého vína, protože co nepadne do vaření, vypijete při večeři. Lahodné krémové rizoto s karamelizovanou cibulkou tak můžete vykouzlit třeba na chalupě, kde není ani chladnička. Máslo a domácí kuřecí vývar se dá totiž v takových podmínkách klidně oželet a parmazánu zabalenému do utěrky bude ve spíži dokonce lépe než v chladničce.

ingredience

Karamelizovaná cibulka

Rizotopostup

Karamelizovaná cibulka

  1. V pánvi rozehřejeme 3 lžíce oleje a asi 5 minut na něm na střední teplotě opékáme cibuli nakrájenou na kolečka. Po tuto dobu s cibulí nemícháme a klidně ji necháme odspodu trochu zhnědnout. Poté teplotu stáhneme a za občasného míchání cibuli smažíme na mírném ohni dalších 15 - 20 minut.

  2. K cibuli přidáme lžičku cukru a na mírném ohni necháme ještě asi 5 - 10 minut karamelizovat. Výsledná cibule by měla být hnědá, měkká a sladká.

  3. Na závěr cibuli tzv. deglazujeme - přidáme lžičku octa, který nám pomůže rozpustit případné připečené a zkaramelizované zbytky z pánve a chvíli mícháme.


Tip pro vás:

Italské „risotto“ se připravuje poněkud odlišně, než rizoto české. Postup je o něco náročnější, protože vyžaduje naši přítomnost, ale výsledná chuť a krémová konzistence za vydané úsilí rozhodně stojí. Speciální kulatozrnnou rýži je potřeba nejprve v pánvi osmažit a pak se pomalu dusí do měkka za stálého přilévání tekutiny.

Rizoto

  1. V pánvi rozehřejeme 10 g másla (nebo 2 lžíce oleje), vsypeme rýži a za stálého míchání asi 5 minut opékáme, dokud zrníčka rýže nezprůhlední.

  2. Opečenou rýži poté podlijeme bílým vínem, počkáme, než se tekutina vsákne a odpaří a dále pokračujeme v polévání rýže horkým vývarem. Vývar přidáváme postupně, za občasného míchání a po celou dobu dušení rýže (cca 20 minut), vždy když se předchozí várka odpařila. Nemusíme spotřebovat všechen. Pokud by nám naopak vývar došel a rýže byla ještě tvrdá, pokračujeme v podlévání horkou vodou.

  3. Když je rizoto měkké, přidáme do něho zbývajících 10 g másla, cca 50 gramů parmazánu (zbytek použijeme na ozdobu) a 1/3 karamelizované cibulky. Promícháme, aby se vše spojilo, ochutnáme a případně osolíme. Výsledná konzistence rizota by měla být krásně krémová.

  4. Rizoto opepříme a ozdobíme zbývající karamelizovanou cibulkou a hoblinkami parmazánu. Ihned podáváme.


Tip pro vás:

Rizoto lze připravit z jakéhokoliv vývaru, pokud nejste vegetariáni, použijte klidně kuřecí.


Tip pro vás:

Protože se cibule i rizoto vaří obdobnou dobu a oboje vyžaduje jen občasné míchání, můžeme obě části pokrmu připravovat zároveň