Citronovo-mátová limonáda
Veganský recept
Fresh recept

Citronovo-mátová limonáda (s vodkou i bez)

Grilování s přáteli, party u bazénu, pikniky, posezení na zahradě, kafe s kámoškou, venkovní večírky, dovolená, čtení knížky na lehátku, horké večery v paneláku - co všechno si nedokážete představit bez osvěžující, klasické a naprosto nezbytné citronové limonády s mátou? Citronáda k létu zkrátka patří. Naučte se ji připravit doma. Přes den ji pijte jen tak čistou, třeba s dětmi na dece, a večer ji řízněte vodkou, ať má trochu šmrnc.

Pokud ještě pořád děláte domácí limonádu tak, že do džbánu s vodou vymačkáte citron a přihodíte dvě snítky máty, které nestihnou vodu ani provonět, natož ochutit, asi nepatříte mezi limonádové milovníky. Není se co divit, tahle kyselá voda moc chuti nepobrala. Možná, že už jste dokonce na vyšším levelu, limonády milujete, popíjíte je v kdejaké kavárně a doma se snažíte udělat to samé. A protože víte, že to musí nějak chutnat, ingredience ve vodě různě mělníte, drtíte, mačkáte lžící o stěnu džbánu… Limonádu pak pijete sice už jakžtakž chutnou, ale plnou nejrůznějších kousků zeleně a citronové dužiny, a v duchu si říkáte, že to pořád není ono.

Zanechte pokusů a udělejte si už konečně pořádnou domácí citronádu. S tímhle receptem se stanete limonádovým matadorem a celé léto nebudete pít nic jiného. Takže jak na to? Pořádně. Rozmixujte, přeceďte a propasírujte! A nezapomeňte přidat kousek chemicky neošetřené kůry pro intenzivnější chuť

příprava: 10 minut,
4 porce  (1 džbán)
ingredience

Na limonádu

 • 2 citrony (chemicky neošetřené)
 • velká hrst máty
 • studená voda
 • led

Pro zpestření

 • med na doslazení
 • citron na ozdobu
 • vodka na dospěláckou verzi
postup

Na limonádu

 1. Citrony oloupejte, rozkrájejte na čtvrtky a odstraňte pecky.

 2. Vložte je do mixéru spolu s kůrou z cca  ½ citronu a s polovinou mátových listů a rozmixujte dohladka.

 3. Vzniklou hmotu propasírujte přes cedník do džbánu a zalijte studenou vodou. Přidejte pořádnou hrst ledu a zbylé mátové listy. Pokud chcete, můžete na ozdobu do džbánu přidat pár koleček citronu.

Pro zpestření

 1. Pokud chcete, můžete si citronádu podle chuti osladit medem.

 2. A pokud potřebujete něco trochu ostřejšího, nahraďte část vody přiměřeným množstvím vodky (každý podle své chuti a sil).

Tip pro vás:

Citronovo-mátovou limonádu můžete použít jako základ a dál ji vytunit podle příležitosti. Přidávejte čerstvé ovoce nebo nejrůznější ovocné sirupy. Zkusit můžete i klasickou Electric vodka lemonade, která má díky kapce likéru Curacao pronikavě tyrkysovou barvu.

datum vydání: 30. 5. 2018
autor: