Vánoční máslové sušenky s perníkovým kořením
Vegetariánský recept
Fresh recept

Vánoční máslové sušenky s perníkovým kořením

Vánoce už klepou na dveře a tak pro vás máme jeden rychlý tip na poslední dárek. Upečte tyhle snadné máslové sušenky a pak jimi můžete potěšit každého, kdo si to zaslouží. U nás doma jich máme připravené rovnou dvě dávky. Všechny je pěkně zabalíme do malých sáčků s mašličkou a přidáváme je nejen do balíčků doma vyrobených dobrot pro naše blízké, ale necháváme si je i jako drobné dárky, kterými můžeme potěšit každou návštěvu, co se u nás zastaví. Jde o malou pozornost, ale s láskou vyrobenou.

Sušenky jsou máslové, křehké a úžasně vánočně voní díky pestré směsi koření, podobné, jako se dává do perníčků. Nepotřebují žádné rozležení. Výborné jsou klidně ještě teplé, ale zároveň vám určitě vydrží déle, než krémem plněné cukroví. Pokud je nebudete dárkově balit, skladujte je v temné uzavíratelné dóze. V lednici být nemusí.

Tak ať se vám povedou a ať vám jejich příprava krásně provoní celý byt! A my z Freshbites vám přejeme šťastné, chutné, lahodné, voňavé a klidem naplněné Vánoce.

příprava: 30 minut, vaření/pečení: 15 minut
(2 hodiny odležení)  (64 kusů sušenek / 4 plechy)
ingredience

 • 300 g hladké mouky
 • 120 g moučkového cukru
 • 2 lžíce bramborového škrobu
 • 200 g změklého másla
 • 1 žloutek
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • špetka soli
 • citronová a pomerančová kůra
 • koření: vždy 1 špetka mletého nebo v hmoždíři rozdrceného badyánu, anýzu, skořice, kardamomu, zázvoru, hřebíčku a nového koření
postup

 1. Všechny přísady včetně koření zpracujte v robotu nebo na vále a vytvořte hladké těsto. Zabalte ho do potravinářské fólie a nechte v lednici asi 2 hodiny odležet a ztuhnout.

 2. Odležené těsto rozválejte na pomoučněném vále na tenký plát (vysoký asi 3 mm) a vykrájejte z něj kolečka. Pokud máte razítka na sušenky, kolečka navrchu orazítkujte, ale mohou samozřejmě zůstat i bez dekoru.

 3. Kolečka rozložte na plech vyložený pečícím papírem a pečte v předehřáté troubě na 170 °C asi 12 - 15 minut. Nechte vychladnout a snězte, nebo zabalte jako dárek.

Tip pro vás:

Jak dárkově zabalit sušenky?
Položte požadovaný počet sušenek (ideálně cca 6 – 10 kusů) na sebe do komínku, vložte je do mikrotenového svačinového sáčku. Spodní rohy sáčku zahněte dolů pod sušenky a na spodu přilepte kouskem izolepy. Sáček nahoře zavažte mašličkou, pokud je příliš velký, vršek nad mašličkou ustřihněte. Pokud chcete mít dárek dokonalý, můžete přidat i vlastnoručně vyrobenou etiketu s nápisem, nebo do mašle uvázat kousek smrkové větvičky.

datum vydání: 22. 12. 2018
autor: