Veganský recept
Veganské pesto z medvědího česneku a chilli
Pesto z medvědího česneku, bazalky, citronu, chilli a ořechů skvěle ochutí těstoviny, noky nebo vařené brambory. Můžete ho přidat do sendvičů, do salátu, nebo jíst jen tak, k opečené bagetě. Najdete pro něj milion a jedno využití, hlavně když potřebujete uvařit rychle a bez velkého nakupování, z toho, co je doma. Veganská varianta je bez sýra, zato plná chutí, svěží a lehce pikantní.
Rádi výletujeme, procházíme se lesem a couráme se přírodou. A když někde venku narazíme na cokoliv, co se dá natrhat, nasbírat, zpracovat a proměnit v lahodný pokrm, léčivý sirup nebo nějakou delikatesu, usušit, zamrazit nebo zavařit, mám neskutečnou radost. Přijít na mýtinu v lese, kde to voní tak trochu jehličím a tak trochu pažitkou, a narazit na trsy divokého štiplavě voňavého medvědího česneku, je určitě lepší, než jít v neděli odpoledne na túru do přecpaného supermarketu.
A pokud náhodou na česnek zrovna nikde nenarazíme, přijde vhod zásoba, kterou mají mí rodiče na zahradě. Jen začne jaro vytahovat ze země výhonky zeleně, těšíme se na úrodu zelených listů. První várka padne tak jak je, čerstvá a nezpracovaná. Mám pocit, že minimálně tři dny nejíme nic jiného, než čerstvý chléb s lučinou, čerstvým sýrem nebo máslem a ředkvičkami, posypaný nasekaným medvědím česnekem. Teprve když si ho dostatečně užijeme, přijde na řadu zpracování zbylých listů do vaření, nejčastěji do pesta pro pozdější použití.
Pesto je omáčka z bylin, ořechů, semínek, sýra a koření v olivovém oleji. Tradičně se připravuje třením surovin v hmoždíři, ale tuhle náročnou práci si můžete ušetřit rozmixováním v mixéru. Existuje nekonečné množství nejrůznějších variant. Pesto z medvědího česneku je charakteristické pikantní, trochu štiplavou pažitkovo-česnekovou chutí. A výraznou vůní.
Do téhle verze, vhodné pro vegany i vegetariány, přidávám kromě medvědího česneku ještě hrst bazalkových listů, trochu petržele, kůru i šťávu z citronu, směs různých ořechů, sušenou chilli papriku a sůl a pepř. Pesto je nádherně voňavé a dostatečně výrazné na ochucení jednoduchého bezmasého pokrmu. Pokud si ho dáte na uvařené špagety, v podstatě už nic jiného nepotřebujete. Kyselý citron a pálivé chilli skvěle nahradí chybějící parmazán a chuť zůstane plná a lehká zároveň.
Hotové pesto dejte do čistých sklenic, zakápněte vršek olivovým olejem a dobře zavíčkujte. Pokud do něj nezanesete žádné nečistoty (rukou, špinavou lžící a podobně), vydrží vám v lednici určitě 14 dnů (nám ne, my ho dřív sníme). Jestli děláte pesta hodně a chcete mít zásobu i na zimu, rozdělte ho po porcích do mrazáku a odebírejte podle potřeby.
Z hotového pesta můžete vyzkoušet například:
VEGAN | Domácí vegan gnocchi s medvědím pestem a kešu krémem
VEGETARIAN | Kuskus s brokolicí, žampiony a domácím pestem
VEGETARIAN | Portobello burger s pestem z medvědího česneku
VEGAN | Rýžový timbál s pestem a cuketou
MASO | Těstoviny s medvědím pestem, slaninou a mandlemi
Jinou variantu pesta z medvědího česneku, jemnější a pro nevegany, najdete zde:
VEGETARIAN | Pesto z medvědího česneku s mandlemi
Veganské pesto z medvědího česneku a chilli
Ingredience
- asi 30 listů medvědího česneku
- hrst čerstvé bazalky
- snítka čerstvé hladkolisté petržele
- hrst ořechové směsi (mandle, lískové, vlašské, pekanové…)
- šťáva a kůra z ½ citronu
- 1 sušená chilli paprička (nebo množství podle chuti)
- asi 6 lžic olivového oleje
- pepř
- sůl
Postup
Omyté listy medvědího česneku, bazalky a petržele vhoďte do mixéru. Přidejte směs ořechů, citronovou kůru, citrononvou šťávu, nasekanou chilli papričku a olivový olej.
Komentáře
Zatím tu nejsou žádné komentáře, buďte první.